„Powiedz, a zapomnę. Pokaż, a zapamiętam. Pozwól mi wziąć udział, a zrozumiem”

13 grudnia 2014 odbyła się wycieczka na budowę Osiedla Paryskiego, powstającego przy ulicy Jagiellońskiej.Wycieczka miała charakter otwarty- mogli w niej uczestniczyć wszyscy członkowie bydgoskiego Koła Młodych PZITB oraz osoby, które chciałby jeszcze do naszego grona dołączyć. O godzinie 11.00 uczestnicy wycieczki zostali przywitani przez kolegę mgr inż. Marcina Tyrkę, pracującego w firmie P.W. „LECH” Sp. z o.o.na stanowisku inżyniera budowy. Po chwili udaliśmy się do biura kierownika budowy pana mgr inż. Adama Kolendy. Suche teorie i wytyczne dotyczące pracy kierownika budowy odeszły na bok – nie ma lepszej lekcji na zobrazowanie i przybliżenie tej sylwetki od rozmowy z doświadczoną osobą, pełniącą tę funkcję od wielu lat. Pan Adam opowiedział nam o swoich spostrzeżeniach dotyczących pracy na budowie, a wszystko co mówił, popierał mnóstwem przykładów z wieloletniej praktyki zawodowej.

Powitanie Koła Młodych PZITB przez pracowników firmy P.W. „LECH” Sp. z o.o. (Źródło własne)

Kolejną częścią wycieczki był obchód po placu budowy. W planach Osiedla Paryskiego, nawiązującego do stylu urbanistów francuskich z połowy XIX w., wyróżniającego się na tle innych inwestycji w Bydgoszczy, jest 6 budynków o zróżnicowanej powierzchni. Pierwszy został oddany do użytkowania zimą 2013 roku, dwa kolejne są w trakcie realizacji. Mogliśmy zatem zobaczyć budynek gotowy, oraz dwa inne budynki, będącew różnych fazach realizacji.

Pan mgr inż. Adam Kolenda opowiada o budowie (Źródło własne)

Na koniec spotkania powróciliśmy do biura, gdzie dyskutowaliśmy o działalności oraz rozwoju Koła Młodych PZiTB. W przyszłym roku planujemy kolejne wycieczki na budowy oraz spotkania z doświadczonymi budowlańcami.

                Składamy wielkie podziękowania panu Adamowi Kolendzie za serdeczne przyjęcie, poświęcony czas, cenne wskazówki i inspirację do działania oraz koledze Marcinowi za zorganizowanie wycieczki, za możliwość poszerzenia wiedzy, oraz pomoc w zapamiętaniu i zrozumieniu tego, co na niejednych wykładach ciężko było przyswoić.


Autor: Natalia Bloch