Skutki ustawy śmieciowej odczuwamy do dziś. Widok przepełnionych kontenerów nie napawa optymizmem. Niech wierzchołek góry śmieciowej będzie impulsem do przyjrzenia się inwestycji, która wkrótce rozpocznie się w Bydgoszczy. Za dwa lata Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych stanie się chlubą grodu nad Brdą, w którym jako jednym z sześciu polskich miast, postawiono na „zieloną energię”.
Kto, po co i dlaczego właśnie oni?
Włoskie konsorcjum, które tworzą Astaldi S.p.A. oraz Termomeccanica Ecologia S.p.A. wydaje się być odpowiednim wykonawcą na odpowiedniej budowie. Doświadczenie nabyte w trakcie realizacji 21- tego typu obiektów pozwala sądzić, że będzie to kolejny punkt na mapie polskich, dobrze zrealizowanych inwestycji. Etap projektowy, wartej 433 mln zł realizacji został zakończony. Wniosek o pozwolenie na budowę od 27 marca br. znajduje się w Urzędzie Miasta Bydgoszcz. Ustawienie żółtej tablicy planowane jest na sierpień 2013r.
Wizualizacja spalarni śmieci
(źródło: http://www.bydgoszcz.pl)
Spalać, spalać i jeszcze raz spalać!
Odpady składowane na śmieciowiskach emitują nieprzyjemny zapach oraz metan. Spalenie śmieci, przechowywanych na terenie obiektu w szczelnym bunkrze, wyeliminuje niemiłą woń. Powstający w procesie utylizacji dwutlenek węgla jest 21- krotnie mniej oddziałujący na zwiększenie efektu cieplarnianego niż metan. Azot, tlen, czy para wodna, wydobywające się z komina, pozwalają zakwalifikować go do grona „environmentally friendly”.
Wizualizacja frontowe elewacji spalarni śmieci
(źródło: http://www.bydgoszcz.pl)
Zrównoważony rozwój? Dlaczego nie!
Kolejne pokolenia, ale przede wszystkim dzisiejsi mieszkańcy Bydgoszczy będą wykorzystywali użyteczną energię, powstającą w spalarni. Inwestor- ProNatura zapewnia, że w procesie przekształcania z wytwarzanych śmieci zostanie uzyskanych około 60 tys. MWh prądu i blisko 800 tys. GJ ciepła. W celu uświadomienia społeczeństwa o korzyściach wynikających z racjonalnej gospodarki odpadami oraz budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych powstała kampania edukacyjna dalEKOwzroczni.
Kampania Społeczna- DalEKOwzroczni
(źródło: http://www.generacjaczystejenergii.pl)
Do 2020r. ilość śmieci na polskich wysypiskach musi zmniejszyć się o 10%. Kulminacyjny moment wyznaczyła Unia Europejska, która straszy wielomilionowymi karami za niedostosowanie do wymogów wspólnoty. Niech ten miły akcent na koniec będzie dobitnym potwierdzeniem, że spalarnia jest i będzie nam potrzebna. Generujmy czystą energię!
Autorzy wpisu: Anna Żmuda, Paweł Piekarski