„Filozofia Sukcesu” – konferencja, która zmieniła oblicze KMK PZITB

W ostatni weekend  października 2014 r. w Warszawie odbył się ogólnopolski Zjazd Młodej Kadry Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Chętnie skorzystaliśmy z zaproszenia i udaliśmy się do stolicy.

W piątek o świcie dotarliśmy na miejsce. Po zakwaterowaniu w hostelu, zaspani oraz zmęczeni podróżą, skierowaliśmy się w stronę Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie miała odbyć się konferencja pt. „Filozofia Sukcesu”. Otwarcie konferencji poprowadził Pan Wiktor Piwkowski, sekretarz generalny oraz wieloletni przewodniczący PZITB. Następnie odbyły się wystąpienia prelegentów.

Pan Wiktor Piwkowski otwiera konferencję (Źródło: Monika Grabowska)

Nie tylko mówili, ale także inspirowali…

Jako pierwsza pojawiła się na scenie Pani Dorota Raben, prezes zarządu Morskiego Portu Gdańsk. Wygłosiła niezwykle inspirujące przemówienie, w którym przekazała młodym inżynierom w jaki sposób osiągać cele, budować relacje wśród pracowników oraz jakimi wartościami należy się kierować przy prowadzeniu biznesu. Drugim prelegentem był pan Roman Wieczorek, wiceprezydent firmy SKANSKA. Opowiedział o wartościach jakie wyznaje jego firma, wyjaśnił czym dla niego jest sukces a także zdradził jak możemy go osiągnąć. Następnie na scenie pojawił się Pan Dariusz Blocher, prezes zarządu firmy BUDIMEX w Polsce. Pan Dariusz niespodziewanie zmienił formę wystąpienia i wciągnął do dyskusji całą publiczność na sali. Na początku przedstawił kilka faktów o firmie. Później odpowiadał na pytania dotyczące jego kariery i drogi jaką powinniśmy obrać jako młodzi inżynierowie budownictwa. Następnie na scenie wystąpił Pan Artur Kaźmierczak, wiceprezes firmy MZURI, który porównał osiąganie sukcesów w życiu do swojej pasji – zdobywania najwyższych szczytów górskich. Pan Artur Kaźmierczak podzielił się swoimi złotymi myślami na temat osiągania długoterminowych, ambitnych celów. Ostatnim mówcą był pan Paweł Gulak, główny technolog firmy PERI w Polsce. Opowiedział o sukcesie jaki odniósł w swojej branży oraz zainspirował młodych słuchaczy udowadniając, że można osiągnąć to, czego się bardzo pragnie.

Przemówienie pana Artura Kaźmierczaka (Źródło: Monika Grabowska)

O budowach słów kilka…

Po krótkiej przerwie, w ramach drugiej części konferencji, przedstawiono dwie prezentacje. Pierwsza dotyczyła spektakularnej inwestycji – budowy biurowca Warsaw Spire o wysokości całkowitej 220 m. Kierownik budowy, pan Krzysztof Owczarczyk opowiedział nam o budowie, którą realizuje, podał szczegółowe informacje dotyczące budynku i pokazał problemy z jakimi musiał się zmierzyć w czasie budowy. Druga prezentacja dotyczyła budowy drugiej linii metra w Warszawie. Mieliśmy okazję zapoznać się dokładnie z całym procesem drążenia tunelu metra, a także przedstawiono nam szereg nowoczesnych technologii firmy MAPEI wykorzystanych w trakcie budowy.

Czas na rozrywkę…

Po zakończeniu konferencji udaliśmy się na posiłek, a następnie do hostelu. Jednak to jeszcze nie był koniec atrakcji, które przygotowano dla nas tego dnia. W godzinach wieczornych wszyscy pojechaliśmy na imprezę integracyjną do jednego z klubów w centrum Warszawy. Była to świetna okazja aby poznać koleżanki i kolegów z innych miast. Impreza była bardzo udana i trwała do białego rana.

To, co młodzi inżynierowie kochają najbardziej…

Następny dzień był równie emocjonujący. Po porannym posiłku podzieliliśmy się na grupy i udaliśmy na zwiedzanie budowy Warsaw Spire. Przeszkoleni i wyekwipowani w niezbędne elementy ubioru BHP, wjechaliśmy na 30 piętro wznoszonego najwyższego budynku biurowego w Polsce. Pomimo chłodu i przeciągów, wykorzystaliśmy okazję na podziwianie widoku, oglądanie konstrukcji oraz robienie pamiątkowych zdjęć. Gdy wróciliśmy na ziemię, zaskoczyliśmy kierownika budowy dużą liczbą pytań dotyczących realizowanej inwestycji oraz jego pracy na budowie.

KM PZITB Bydgoszcz na budowie Warsaw Spire (Źródło własne)

Po zaspokojeniu naszej ciekawości wybraliśmy się na budowę kolektora ściekowego. Inżynierowie, których spotkaliśmy na miejscu, szczegółowo wyjaśnili nam sposób drążenia tunelu. Dowiedzieliśmy się także o czynnościach związanych z serwisowaniem maszyny drążącej i wyzwaniach logistycznych, z którymi należy się zmierzyć, kopiąc tunel o średnicy 3 m pod ulicami Warszawy.

Głowica maszyny drążącej kolektor ściekowy (Źródło własne)

Po zakończeniu zwiedzania podziękowaliśmy za zaproszenie i pożegnaliśmy się z naszymi koleżankami i kolegami. Następnie udaliśmy się w podróż do domu. Wróciliśmy do Bydgoszczy podekscytowani, z głowami wypełnionymi wiedzą oraz motywacją do działania. Najważniejsze jest jednak to, że wyjazd do Warszawy był dla nas wielkim krokiem w kierunku realizacji naszych celów i odniesienia spektakularnych sukcesów w karierze zawodowej.


Autor: Marcin Tryka